Co nowego
Szybka nauka Szybka nauka języka Jak uczyć się szybko i skutecznie - w łatwy i przyjemny sposób?

Jak uczyć się szybko i skutecznie - w łatwy i przyjemny sposób?

Jak uczyć się szybko i skutecznie - w łatwy i przyjemny sposób?

autorem artykułu jest Marcin Kijak

Poniżej przedstawiam 10 ważnych elementów, które warto wziąć sobie do serca aby nauka była naprawdę efektywna i sprawiała Tobie radość.

1) Jedzenie i picie - polecam świeże, zdrowe jedzenie, przede wszystkim wegańskie (które nie obciąża organizmu), zawierające dużo witamin, minerałów i energii. Są to świeże warzywa, owoce czy orzechy.

Pij dużo, czystej wody – jest niezbędna do prawidłowej pracy ukł. nerwowego.
Ubytek już 10% wody z ciała powoduje przewlekłe bóle głowy, kłopoty z oddychaniem – co przekłada się na trudności z koncentracją i obniżoną efektywnością wykonywanej pracy. Dobra jest też zielona herbata zawierająca niewielkie ilości lecz w proporcjonalnym udziale witaminy, składniki mineralne oraz odrobinę kofeiny. Bardzo zdrowe i godne polecenia są też soki owocowe i owocowo-warzywne.

2) Muzyka - jeśli lubisz słuchać muzyki (niektórych rozprasza, wolą ciszę) to polecam muzykę barokową, która naturalnie wytwarza w mózgu częstotliwości ułatwiające szybką naukę. Są też na rynku specjalne nagrania, takie jak Hemi Sync i Brain Sync. Można też ściągnąć darmowy program Brain Wave Generator (BWGen), do którego ściągnąć można specjalne "presenty" wspomagające naukę. Nagrania te i programy (jest takich wiele, lecz większość komercyjna) wywołują w mózgu tzw. dudnienia różnicowe, o częstotliwościach ułatwiających koncentrację i przyswajanie materiału (alpha – 7-17 cykli/s i theta – 4-7 cykli/s).

3) Dobra kondycja - jak mówi jedna z zasad NLP, ciało i umysł są elementami tego samego systemu. Zarówno jedno, jak i drugie wzajemnie wpływają na siebie. Jeśli będziesz utrzymywał ciało w dobrej kondycji fizycznej – mózg (przyjmowany jako „siedziba umysłu” odwdzięczy się lepszą, wydajniejszą pracą. Dbaj też o dobre natlenienie (przed nauką - przewietrz pokuj, przespaceruj się; w trakcie nauki trzymaj głowę wyprostowaną aby nie uciskać tętnic szyjnych - stosuj podpórki pod książki aby były nachylone pod pewnym kątem do Ciebie).

4) Ucz się planując czas, rozkładaj naukę na okresy, pozwalające najefektywniej przyswajać wiedzę (utrzymać koncentrację) - wg Paula McKenna optymalny pojedynczy czas nauki to 18 minut, potem przerwa 4 minuty (w tym czasie możesz wykonać ćwiczenia rozciągające, zrobić wizualizację, przespacerować się, napić się czegoś).

5) Stosuj powtórki - pamiętaj o powtarzaniu materiału w optymalnych przedziałach czasowych (wg krzywej zapominania). Więcej informacji na ten temat znadziesz tutaj.
Używaj programów typu card-flash, takich jak Full Recall lub Super Memo.

6) Używaj wyobraźni!

a) Rób wizualizacje - zobacz siebie w sytuacji gdy jesteś u szczytu swoich możliwości, poczuj z siebie dumę, pewność siebie, zobacz jak inni Cię chwalą, usłysz słowa podziwu. Wejdź w ten obraz (zasocjuj się z nim), spraw aby był kolorowy, trójwymiarowy, pełen ruchu, dźwięków, głębi, ostrości, wielki! W najsilniejszym momencie, załóż kotwice (zrób neuroasocjację). Dzięki temu w dowolnej chwili w przyszłości będziesz się mógł poczuć tak, jak teraz! Wystarczy że kilka razy powtórzysz to ćwiczenie. Zakładanie kotwicy, polega na tym - że w momencie gdy poziom emocji, odczucia osiągają szczyt - łączysz to z jakimś bodźcem - np. składasz kciuk z palcem wskazującym (kotwica kinestetyczna). Kotwica musi być łatwa do odtworzenia i w pełni powtarzalna - aby za każdym razem gdy kotwiczysz ten stan, a później gdy ją "odpalasz" (wywołujesz) - musi być tak samo wykonana.

b) DTI (Deep Trance Identification)- ćwiczenie oparte na DTI, polega na tym aby stanąć w jakimś spokojnym miejscu, zrelaksować się (jeśli umiesz – wprowadź się w trans) i wyobrazić przed sobą osobę która odznacza się zasobami jakich pragniesz (np. zdolność szybkiej nauki, inteligencja). Następnie zrób krok do przodu i wejdź w tą osobę, jak w skafander kosmonauty. Poczuj się przez chwilę tą osobą, oddychaj tak jak ona, mów tak jak ona, uśmiechaj się tak jak ona, wykonuj charakterystyczne gesty, jakich używa ta osoba, usłysz to, co mogłaby słyszeć ta osoba. Poproś swój nieświadomy umysł, aby przejął te zasoby, które są Tobie potrzebne, zainstalował je na głębokim poziomie, dzięki czemu w każdej chwili w przyszłości będziesz mógł z nich skorzystać. Podziękuj też osobie w którą wszedłeś, za to że podzieliła się z Tobą tymi zasobami. Teraz wykonaj krok do tyłu wracając do poprzedniej pozycji. Daj czas swojemu umysłowi aby dokończył instalować te nowe zasoby, które od teraz też będziesz posiadać. Zakończ ćwiczenie, wracając do pełnej świadomości ze wspaniałym humorem i nowymi zasobami :)

7) Wzmacniaj swoją motywację - dzięki temu łatwiej i skuteczniej będziesz się uczył. Pamiętaj o kiju i marchewce (kara i nagroda - co stanie się, gdy tego nie zrobisz, a co zyskasz jeśli to zrobisz), stosuj przede wszystkim to, co działa na Ciebie lepiej.
Więcej o motywacji przeczytasz wchodząc tu.

8) Używaj map myśli - to naturalny sposób w jaki pracuje twój mózg (asocjacje), wzmaga kreatywność, nie stwarza limitów tak jak linearne notatki.
Przykładową mapę myśli (opisującą te techniki) zamieściłem tutaj.

9) Trzymaj informacje w kilku systemach reprezentacji (V – wzrokowym, A – słuchowym i K – Kinestetycznym) - stosuj wizualizacje (twórz obrazy), słuchaj dźwięków, dotykaj, smakuj, wąchaj - kojarz nowe informacje z jak największą ilością zmysłów. Dzięki temu, łatwiej i szybciej wydobędziesz informacje gdy będziesz ich potrzebował.

10) Sporządzaj drzewa wiedzy - metoda polega na tym, że czytając np. książkę - z każdego rozdziału robisz kartkę z kilkoma, kilkunastoma punktami streszczającymi go. Następnie robisz jedną, zbiorczą kartkę ze słowami kluczowymi - każdy punkt odpowiada jednej kartce (czyli jednemu rozdziałowi). Pracując w ten sposób, w trakcie streszczania robisz powtórki, ponadto łatwo znajdziesz nawet szczegółowe dane po długim czasie.

Podsumowując, gdy podjedziesz do nauki stosując się do powyższych sugestii, a przede wszystkim z dobrym humorem i pozytywnym nastawieniem - będziesz zaskoczony rezultatami!

Pozdrwawiam,
baw się świetnie jednocześnie przyswajając potrzebną Ci wiedzę!

Marcin Kijak

--
ProjektSukces.pl
Nauka-Języków.net

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Written by :
greg606
 

Trackback(0)

TrackBack adres do tego komentarza

Komentarze (9)

... , Lowly rated comment [Show]
...
0
zobaczymy co z tego wyniknie smilies/smiley.gif
d(-..-)b , listopad 30, 2010
...
0
Głupie jest to z ''wchodzeniem w osobę'' ale ogóleni to chyba raczej artykuł mi się przyda... Nie jest łatwo wymyślić takie rzeczy
wika1316 , maj 05, 2011
yyhyy...
0
Noom ... Może i troche działa ... ale ten program mi nie działa- ten do muzyki ... !!!!smilies/cry.gif
NaTu$$ , maj 07, 2011
...
0
"Podsumowując, gdy podjedziesz do nauki"
qwertzxc123 , maj 10, 2011 | url
Bardzo dobry poradnik!
0
Bardzo dobry poradnik, podoba Mi się, ponieważ nie potrafiłem się skupić na czytaniu i uczeniu się. Dziękuję. smilies/wink.gif
Łukasz007 , maj 26, 2011 | url
...
0
Może to się przyda...
Nom ... , wrzesień 03, 2011
...
0
Eee Ciastko xD
A teraz tak serio nawet nawet ;*
EmilaTia , październik 04, 2011
ymm
0
troche głupie.... a może nawet bardzo? ale to nic spróbujemy.. smilies/smiley.gif
dominika teamm , grudzień 17, 2011 | url

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
Warto zajrzeć

O serwisie

Angielski Online ma teraz zupełnie nową postać i wiele nowych materiałów!

Angielski Online to aktywna społeczność 12000 osób, których pasją jest angielski.

Nasza społeczność pozwala Ci na:

 • pisanie o tym, co aktualnie robisz
 • zawieranie znajomości
 • śledzenie aktywności użytkowników
 • udział w grupach tematycznych
 • zakładanie nowych grup
 • dyskusje
 • wgrywanie i oglądanie filmów i zdjęć!
 • logowanie się za pomocą konta z serwisu Facebook.

 

W naszym serwisie znajdziesz wszystko czego potrzebujesz do nauki angielskiego:

 • słownictwo i słowniki,
 • setki ćwiczeń,
 • kursy angielskiego
 • informacje o egzaminach,
 • gramatykę,
 • programy, ebooki,
 • codzienną porcję lekcji i słówek,
 • lekcje video
 • humor i gry językowe
 • metody szybkiej nauki
 • blogi - załóż bloga po angielsku i czytaj inne.
 • forum - rozmawiaj z innymi uczącymi się angielskiego.
  Mamy już prawie 4000 postów!
 • wirtualna Biblioteka (Download) - ściągaj książki po angielsku lub programy do nauki.
Nauka niemieckiego